AYAKKABI, TERLİK VE SANDALET ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR :


1. Kullanım amacına uygun ayak giysisi seçiniz.

2. Genelde sağ ve sol ayakların büyüklükleri farklıdır. Bu nedenle ayak giysisi alırken ürünü ayakta ve mutlaka her iki teki de birlikte giyerek deneyiniz.

3. Öğleden sonraki saatler fizyolojik olarak ayakların şişkinliğinin arttığı saatlerdir. Bu nedenle ayakkabı almak için mümkün olduğu kadar öğleden sonraki saatleri tercih ediniz.

4. Sağ ve sol ayaklarınızda birbirinden farklı büyüklükler gözlenebilir. Bu nedenle büyük olan ayağınıza göre ayak giysisini denemelisiniz.

5. Ayakkabı almaya giderken kullanım amacına uygun bir çorabı yanınızda bulundurunuz.

6. Ayaklarınıza büyük veya küçük gelen numaralarda ayak giysisi almanız halinde erken deformasyon ve iç astar yırtılması ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

7. Ayak yapınıza göre ayak giysisi seçmelisiniz , Örneğin taraklı bir ayağınız varsa sivri burunlu bir model almamalısınız. Bu tarz yanlış beğenilerin sonucu ayak kemiklerinizde deformasyonlar ve ağrılar oluşabilir. Ayrıca bu tür bir yanlış seçimden ve kullanımdan sonra firma sorumlu tutulamaz , Ürün değiştirilemez ve iade edilemez .

8. Satın aldıktan sonra ayak giysileri evde denenirken mutlaka titiz kullanılmalı , değiştirilmesi gerekirse ürünün iade alınabilmesi için üzerinde kullanıldığına dair bir belirti bulunmamalıdır. Özellikle altında (tabanında) ve üstünde (sayasında) oluşacak deri kırışıklığı veya çizikler bu ürünün iade alınmaması sonucunu doğurabilir. Bu nedenle dikkatli ve özenli olmalısınız .

9. Ürünlerimizde kullanılan deriler ; insan sağlığı açısından zararlı olmayan kimyasallar ve boyalarla işlenmektedir. Ancak astarsız veya koyu renk astarlı ayakkabılarda bu deriler ayaklarımızı ve çoraplarımızı bir müddet boyayabilir. Bu durumun pratik çözümü ise koyu renk veya astar renginde çorap giymek olacaktır . Boyanan çoraplar ve ayaklar sabunlu suyla yıkandığında geçecektir. Derinin ayak boyaması bu nedenle kusur olarak algılanmamalıdır.

10. Saraç dikişli (Saya üzerinde el dikişi olan) modeller dikiş yerlerinden su alabilir. Bu özellik diğer deri ürünler içinde geçerlidir. Bu nedenle özellikle yağışlı havalarda sağlığınız ve ürününüzün ömrü açısından bu türdeki ayakkabıların giyilmemesi tavsiye edilir. Ancak bazı derilere uygulanan özel işlemlerle bu geçirgenlik daha da azaltılabilir. Bu tip ayakkabıların üzerinde "su geçirmezlik özelliği mevcuttur" açıklaması bulunmaktadır.

11. Bağcıklı modelleri giyerken ve çıkarırken bağlar mutlaka çözülmeli , bağcıksız ayakkabılarda ise çekecek kullanılmalı , topuk (fort) kısmına kesinlikle basılmamalıdır.

12. Ayak giysileri kullanım esnasında yağmur ve çamura bulaşmış ve ıslanmış ise önce bir bezle silinerek temizlenmeli , kullanım ömrünü uzatabilmek için oda sıcaklığında kurutulduktan sonra kullanılmalıdır . Kurutma işleminde ürün güneş, soba, kalorifer, radyan soba v.s. gibi direkt ısı kaynaklarına maruz bırakılmamalıdır . Aksi halde zamanla dikiş ve yapıştırma yerlerinden açılmalar , deride çatlamalar , leke ve şekil bozuklukları oluşabilir.

13. Deri ürünler belirli aralıklarla kendi rengindeki boyalarla boyanmalıdır. Nubuk veya süet ayak giysileri orta sertlikte bir fırça veya silgi ile temizlenmeli, bu tür derilere özel ürünlerle bakımları yapılmalıdır. Suni deriden mamul ürünlerin bakımı ise ılık sabunlu suyla silindikten sonra bezle kurulanarak yapılır.

14. Ayak giysileri özellikle belirtilmedikçe elle veya çamaşır makinesi ile yıkanmamalıdır. Bu şekilde yıkanmış ayak giysileri kullanıcı hatası olarak değerlendirilir.

15. Ayak giysileri içindeki ter 24 saat gibi bir sürede kendiliğinden buharlaşır. Uzun süreli kullanım için düzenli olarak havalandırılması ve mümkünse birer gün arayla giyilmesi tavsiye edilir.

16. Ayakkabılarınızı kullanımdan sonra kalıplarıyla muhafaza etmeniz ayakkabılarınızın formunu koruyacağı gibi kullanım ömrünü de uzatacaktır.

17. Aşırı terleyen kişilerde ayak giysilerinin üzerinde terden dolayı bazı lekeler oluşabilir . Bu lekeler üretim hatası değildir.

18. Ayakkabılarımızda kullanılan iç tabanlarda bitkisel taninlerle işlenmiş deriler kullanılmaktadır. Ancak terden dolayı renginde koyulaşma olabilir . Bunun kullanıma ve ayak sağlığına hiçbir yan etkisi yoktur.

19. İç astarında kullanılan sentetik malzemelerden dolayı bazı ayak giysilerinde koku sorunu oluşabilmektedir. Bu sorunu ayak giysisini havalandırarak ve ılık sabunlu suyla silerek veya yumuşak bir fırça ile derinlemesine temizleyerek giderebilmek mümkündür.

20. Ayak giysinizi değiştirmek için ürünü , satın alma tarihinden itibaren 15 gün içinde mutlaka satış fişiyle birlikte getirmeniz ve ürünün kullanılmamış olması gereklidir. Bu nedenle ileride doğacak bu tür sorunlar ve vatandaşlık yükümlülükleriniz doğrultusunda satın aldığınız ürün için fiş veya faturanızı isteyiniz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi 4077 sayılı tüketici kanundan edinebilirsiniz.

21. Ürün ile ilgili bir şikayetiniz varsa ; satın alma fişinizle birlikte bir Terlik.com.tr satış ofisine uğrayınız ve şikayetinizi bildiriniz. Yetkili satıcılarımız ürün ile ilgili bilgiyi aldıktan sonra fabrika tarafından incelenmesini isteyebilirler. Size verilecek bir fişle ürünü teslim ediniz ve fabrika teknik incelenmesinin sonucunu bekleyiniz. Bu süre 15 gün kadar sürebilir . Fabrikaya incelemeye giden her ürün değiştirilecektir anlamını taşımaz , Üretim tekniği , imalat ve malzeme olarak incelenen ürünler bu anlamda sorun varsa yenisiyle değiştirilir yoksa ürün müşteriye iade edilir.

Ürünlerimizi sağlıkla kullanmanızı diler, Terlik.com.tr 'yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.